CD Klezmerim: Yiddish blues

260,00 Kč

První CD Pražských Klezmerim.

Počet
Skladem

Michal KOSTIUK klarinet
Tereza REJŠKOVÁ housle
Ruben LANG housle
Helena ROTHOVÁ piano, perkuse, vedoucí
Martin VYHNÁLEK kytara
Tomáš BEDRNÍK fagot

LEBEDIK UN FREYLECH se poprvé hrála v yiddish divadle Gilrod a Sandler v představení "Volodke v Oděse" a díky svému zvláštnímu 3-3-2 rytmu se řadí do tanečního stylu freylechs.
ŠERELE se přes své typické klezmer a chasidské prvky (např. právě také v tzv. freylech řadí mezi orientální skladby díky svému melodickému, tzv. cikánskému modu.
HORA CHADERA Na KLEZMER hudbu mělo samozřejmě velký vliv i lidové náboženské hnutí - chasidismus. Jedním ze základních paradigmat chasidského hnutí byla modlitba skrze zpěv a tanec. Na našem CD je zastoupena i hudba této oblasti. Text v překladu vystihuje jednu ze zásad platící v každé chasidské komunitě: "Je velikou zásluhou být stále veselý".
MEZARE ISRAEL - izraelská taneční melodie
OY YOSSEL YOSSEL sice částečně přejala ruské prvky, přesto si však stále zachovává svůj chasidský styl
AL KANFE HAKESEF - izraelská taneční melodie
HORA CHASIDIT - orientální melodie
OD JIŠAMA je jednou z nejpopulárnějších svatebních písní, její text pochází z Jeremiáše 33:11 a v překladu zní "Opět bude slyšet hlas veselí a radosti."
NIGUN - příběh jedné melodie
LACH JERUŠALAIM - moderní izraelská píseň: "Tobě Jeruzaléme, obklopený hradbami,Tobě, Jeruzaléme, zazáří nové světlo. V našich srdcích není jiné písně než této jediné: Lach Jerušalaim. Tobě, Jeruzaléme, prastarý a tajemný."
HAROA HAKTANA - izraelská taneční píseň
NIGUN II. - duo klarinet + piano
ELE CHAMDA LIBI - úryvek z modlitby: "Milovaný Bože, duď milostivý a neskrývej se přede mnou" HORA NIRKODA - orientálnem ovlivněná klezmer skladba
ADOYN OYLOM - tato modlitba je součástí liturgie zpívané vždy na konci ranní bohoslužby. V překladu zní: "Všemohoucí, jenž panoval ještě před počátkem všeho, vše stvořil svým pokynem. A až všechno na Zemi skončí, On Sám bude panovat. On byl, jest a bude bez skončení" TURETSKAYA - rumunský tanec, jedna z nejtypičtějších klezmer skladeb
FUN TAŠLICH vypráví o novoroční tradici zvané "tašlich", kdy věřící vysypávají do řeky drobečky z kapes, které symbolizují všechny jejich hříchy za celý právě skončený rok. Houslové duo téměř na konci skladby napodobuje kvílení těchto hříchů
HORA MEDURA Hora je typický izraelský lidový tanec, Hora medura je jeden ze základních izraelských tanců.
ON SABBATH DAY vyjadřuje šábesovou náladu: nejdříve pohoda a odpočinek po práci celého týdne, poté diskuse - zvyšování hlasů, souhlas/nesouhlas, uklidnění - dospění ke konci a nakonec veselí - zpěv a tanec.
CLARINETANGO - duo klarinet + piano
RAV BRACHOT - izraelská taneční melodie
MECHOL HALACHAT - izraelská taneční melodie
YIDDISH BLUES - typická kíezmer skladba (po ní jsme nazvali naše CD)
GRÍNE KUZÍNE - chasidská taneční melodie. I maďarský čardáš se podepsal na židovské hudbě.

26 ks

Mohlo by vás také zajímat

CD Klezmerim: A nacht in...

CD Klezmerim: A nacht in...

Cena 260,00 Kč
chat Komentáře (0)
Na tento produkt momentálně není přidána žádná recenze.